Technologie

Świńskie serce w ludzkim ciele

0

Postęp, który dokonał się w zakresie medycyny nie przestaje zaskakiwać. Dzięki coraz bardziej rozwiniętym technologiom dokonują się rzeczy, które do tej pory ciężko było sobie wyobrazić. Chiny są tutaj niekwestionowanym liderem, zwłaszcza w kwestii inżynierii genetycznej. To właśnie w Chinach nastąpi pierwszy w historii przeszczep świńskiego serca do ludzkiego organizmu.

Azjatyccy naukowcy wyhodowali specjalne, genetycznie zmodyfikowane zwierzę, które wkrótce zostanie dawcą. Użyli do tego komórek macierzystych pobranych wcześniej od chorego pacjenta. To właśnie w Chińczycy dysponują największą na świecie hodowlą, której jedynym przeznaczeniem są doświadczenia genetyczne i transplantacyjne. Dlaczego świnie? Otóż ich narządy wewnętrzne prawie całkowicie odpowiadają ludzkim, a przez ryzyko odrzutu zmniejsza się do minimum.

Na pomoc Państwu Środka mogą przyjść naukowcy z Harvardu, którzy wspólnie z firmą eGenesis stworzyli technologię lepszego przyswajania świńskich organów przez ludzkie ciało. Cała trik polega n tym, że badaczom udało się wyizolować i wyeliminować ze zwierzęcego DNA fragmenty, w których znajdują się groźne wirusy. Zastosowali w tym celu najnowocześniejszą metodę modyfikacji genów o nazwie CRISPR, dzięki której urodziło się 37 prosiąt pozbawionych wirusów.

Należy pamiętać, że tego typu transplantologia nie wejdzie w życie z dnia na dzień. Przed naukowcami jeszcze wiele doświadczeń do przeprowadzenia i wyzwań do pokonania (w Chinach rząd ma wydać pozwolenia na testy kliniczne w ciągu 2 lat). Jednak, kiedy transplantacyjna rewolucja się dokona, ocali ona życie wielu osobom, którzy teraz nie mogą mieć przeszczepu, ponieważ brakuje dawców. W przyszłości, to modyfikowane genetycznie świnie będą ratować ludzkie życie.

„Polskie domy drewniane”, czyli leśnicy a rynek nieruchomości

Previous article

Ból oczu – jak z nim walczyć?

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Technologie