HomeZdrowie

Słodzone napoje szkodzą metabolizmowi

Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez kawy czy herbaty z cukrem. Tyle samo ludzi do posiłku z chęcią popija słodzone napoje, nie zdając sobie sprawy

Jakie są możliwości pełnej odbudowy jamy ustnej?
Gdzie szukać wyciszenia?
Nowe technologie w służbie edukacji

Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez kawy czy herbaty z cukrem. Tyle samo ludzi do posiłku z chęcią popija słodzone napoje, nie zdając sobie sprawy jak bardzo szkodzą swojemu organizmowi. Generalnie zdajemy sobie sprawę, że jedzenie z dużą zawartością białka dobrze wpływa na nasze ciało, ale nawet jeżeli najzdrowszy posiłek popijemy słodkim i dodatkowo gazowanym napojem niwelujemy wszystkie pozytywne efekty. Wydajność naszego metabolizmu zmniejsza się gwałtownie, co w efekcie sprawia, że w naszym organizmie odkłada się więcej tłuszczu.

Naukowcy przeprowadzili badania, które polegały na zamknięciu grupy osób w komorze metabolicznej na 24 godziny. Dzięki temu mogli dokonać pomiarów, jak organizmy badanych wykorzystują składniki odżywcze. Robili to poprzez skrupulatne obserwacje poziomu tlenu i dwutlenku węgla w pomieszczeniu oraz poprzez ilość azotu, który znajdował się w moczu.

Kolejnym etapem eksperymentu było zaserwowanie posiłków o zróżnicowanej ilości białka w połączeniu z napojami słodkimi albo bez nich. Efekt był taki, że napoje zawierające w sobie cukier, widocznie zmniejszały procesy termogeniczne (tzn. generacji ciepła), a to z kolei prowadziło do wolniejszego spalania tłuszczu, który odkładał się w ciele badanych. Takie rezultaty były najbardziej widoczne, kiedy słodzone napoje zostały spożywane w towarzystwie wysokobiałkowego jedzenia.

To doświadczenie pokazuje, że słodkie i gazowane napoje mają ogromny wpływ na ludzkie ciało; większy niż do tej pory można było przypuszczać. To właśnie one są jednym z podstawowych elementów, które przyczyniają się do tego, że społeczeństwa całego świata trawi plaga otyłości. Wniosek jest jeden – należy ograniczyć, a najlepiej całkowicie zrezygnować ze słodkich soków. Nie chodzi już tylko o szczupłą figurę, ale przede wszystkim o zdrowie.