Po co vinyasy w jodze?

HomeZdrowieHealth

Po co vinyasy w jodze?

Vinyasa jest płynnym przejściem między asanami. W hatha jodze polega na synchronizacji ruchu z oddechem – oddech aktywuje ruch. Vinyasa w ashtanga jod

Oczyszczanie wodorowe – czy warto?
Gdzie szukać wyciszenia?
Jak wybrać salon groomerski?

Vinyasa jest płynnym przejściem między asanami. W hatha jodze polega na synchronizacji ruchu z oddechem – oddech aktywuje ruch. Vinyasa w ashtanga jodze jest stałą dynamiczną sekwencją, która przeplata pozycje siedzące (skręty, wygięcia, skłony, pozycje odwrócone). Dowiecie się o vinyasach nie tylko w praktyce jogi, ale również w życiu.

Reklama: Joga Warszawa

Vinyasy w jodze

Ashtange można porównać do gry, ponieważ musimy trzymać się zasad, aby przejść z punktu A do punktu B. Jeżeli nie ukończysz pierwszego zadania to nie przejdziesz do kolejnego, więc czasem musisz się cofnąć lub zostać dłużej na polu. Tak jak w każdej grze, możemy również tutaj liczyć na bonusy. W tym przypadku bonusami są vinyasy, czyli „przejścia” pomiędzy pozycjami.

W praktyce oznacza to, że po trudnych pozycjach, takich jak skłony, wygięcia i skręty,
te przejścia przynoszą rozluźnienie, zarówno w ciele, jak i w głowie. Vinyasy są lubiane szczególnie przez osoby z większą siłą w barkach i lepszą kondycją, jednak z dużą sztywnością w ciele. Osoby, które mają elastyczne ciało i nie mają zbyt dużo siły
nie do końca kochają vinyasy.

Vinyasy w życiu

Tak jak w jodze, tak i w życiu vinyasy są dobre i cenne. Musimy dokarmiać umysł i ciało pomiędzy snem a porankiem, między serialem na Netfliksie a zajęciami domowymi. „Przejściami” może być cokolwiek, spacer, taniec, sesja jogi. Najważniejsze by zdjąć napięcie, wyrównać oddech i się odprężyć oraz przewietrzyć umysł.

Praktyka w życiu też jest różna, stanowi również wypadkową – zdarzeń i okoliczności,  które nie są zależne od Ciebie i te na które masz wpływ.  Życie również ma swoje serie. Dzieciństwo, dorosłość, starość. Każda sekwencja ma swoją rolę, zadania i różne umiejętności, których musimy się nauczyć. Każda kolejna sekwencja przygotowuje nas do następnej. Więc trzeba zrobić „przejście”, by w życiu było zdrowiej, przyjemniej i wygodniej.