HomeRóżneWorld

Pellet a Ekogroszek – który węgiel wybrać

Ekogroszek czy pellet - porównanie wad i zalet Wybór między tymi dwoma sposobami ogrzewania chyba jest teraz najpopularniejszym problemem. Przychodzi

Jak udekorować kościół na ślub?
Wyroby skórzane
Odzież militarna – nie tylko dla profesjonalistów

Ekogroszek czy pellet – porównanie wad i zalet

Wybór między tymi dwoma sposobami ogrzewania chyba jest teraz najpopularniejszym problemem. Przychodzimy z pomocą i postaramy się nakreślić Państwu wady i zalety obu sposobów!

Ceny kotłów: ceny są praktycznie identyczne, a także oba oferują podobną funkcjonalność. Gdyby chodziło tylko o pieniądze to nie byłoby problemu, jednak tutaj w grę wchodzą także sprawy estetyczne, a nawet filozoficzne.

Emisja zanieczyszczeń: nowoczesne kotły są tak samo czyste. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że dym z drewna, jak i z węgla, są równie szkodliwe. Może drewno pachnie ładniej, bo kojarzy się z ogniskiem latem, jednak to nie przekłada się na zanieczyszczenie powietrza. Węgiel pachnie gorzej, jednak spala się szybciej. Emisja zanieczyszczeń jest bardzo podobna.

Emisja CO2: ekogroszek jest to węgiel, który jest paliwem kopalnym, co za tym idzie naturalnie jego spalanie uwalnia do atmosfery dwutlenek węgla. Pellet jest drewnem, jednak tutaj emisja dwutlenku węgla do atmosfery ma inne zasady. Drewno jest surowcem odnawialnym, a więc jest węglem pobranym wcześniej z atmosfery przez rośliny. Kiedy spalany zostaje pellet rośliny znowu pobierają wydzielany przez niego CO2, a dzięki tej metodzie poprzez jego spalanie nie zwiększamy ilości dwutlenku węgla w atmosferze. Patrząc więc na emisję CO2, lepiej wybrać pellet.

Główne zalety i wady ekogroszku: 

  • zalety: bardzo dobrze się spala; jest on łatwo dostępny i ekologiczny; na rynku występuje mnóstwo jego rodzajów; jest on niezwykle wydajny.
  • wady: trzeba posiadać odpowiedni piec, aby nim palić, a jeśli będzie on nieodpowiedniej jakości paląc nim możemy doprowadzić nawet do zniszczenia pieca.

Główne zalety i wady pelletu:

  • zalety: bardzo ekologiczny sposób na ogrzanie domu; jest on pakowany w bardzo wygodne worki, co da komfort w używaniu; jest on dostępny w dobrej cenie, a wybór pelletu na rynku jest bardzo duży.
  • wady: jeśli się zamoczy, wówczas proces suszenia jest uciążliwy, więc trzeba uważać, aby nie przechowywać go w mokrym pomieszczeniu; jest trochę droższy od ekogroszku.

Przed wprowadzeniem w ogrzewanie domu pelletu, czy ekogroszku najlepiej skonsultować się z osobą, która dobrze się na tym zna i nam podpowie. Pellet Zakopane świadczy dużo usług na terenie miasta, więc warto zwrócić się do takiej właśnie firmy.