HomeRóżne

Odzież patriotyczna jako symbol patriotyzmu

Odzież patriotyczna już od dłuższego czasu cieszy się dużym zainteresowaniem Polaków. Co ciekawe, sięgają po nią nie tylko młodzi mężczyźni, a osoby k

Lampa uliczna LED
Wentylacja i NFOŚiGW
Nowe technologie w służbie edukacji

Odzież patriotyczna już od dłuższego czasu cieszy się dużym zainteresowaniem Polaków. Co ciekawe, sięgają po nią nie tylko młodzi mężczyźni, a osoby każdej płci, niezależnie od wieku. Coraz częściej spotkać można odzież dedykowaną dla najmłodszych członków społeczeństwa – niemowląt i kilkulatków. Mówi się, iż odzież patriotyczna to domena tak zwanych patriotów. Niestety, niezwykle łatwo jest popadać ze skrajności w skrajność. Za nim zaczniemy mówić o sobie „patriota”, warto przedtem zdefiniować ten termin, tak by w przyszłości nie doszło do żadnych nieporozumień. Patriotyzm odnosi się do pewnej postawy, w której dominuje szacunek, umiłowanie oraz oddanie ojczyście, a także gotowość do oddania za nią życia. Patriotą nie jest ten, kto w chwili konfliktu zbrojnego porzuca swój kraj szukając schronienia. Patriota to osoba, która jest w stanie przedłożyć wszystkie swoje dotychczasowe cele osobiste dla ojczyzny. Odzież patriotyczna niezwykle często dominuje u Polaków pracujących, uczących się czy mieszkających z dala od Polski – w Wielkiej Brytanii, Szwecji, Niemczech, Islandii… Nadmienić należy, że patrioci winni być zawsze gotowi do pracy w swoim kraju i na jego rzecz. Czy zatem osoby, które wyjechały za przysłowiowym chlebem nie są patriotami? Jak to wygląda w praktyce? Wartości jakie dominują w postawie patriotycznej nastawione są bezpośrednio na umiłowanie ojczyzny, języka, kultury i tradycji. Niezwykle ważna jest tutaj solidarność z własnym narodem. Jeżeli jesteśmy gotowi poświęcić zdrowie czy życie za dobro naszego kraju, możemy mówić o sobie „patriota”. Kwestia ta również jest sporna. Pamiętajmy, że naród, a kraj to dwie różne rzeczy, o całkowicie różnej definicji. Nie zawsze naród jest tam, gdzie są wydzielone granice państwa. Fanatycy przyjmują, że odzież patriotyczna powinna być dostępna wyłącznie dla Polaków mieszkających w Polsce, wyznających „prawicowe” poglądy oraz sprzeciwiających się poglądom innym, aniżeli przyjęte. Postawa ta jest daleka od czystego, klarownego patriotyzmu.

Czy odzież patriotyczna może być zatem noszona przez innych tj. przez osoby, które wyznają pewne wartości związane z postawą patriotyczną, ale na pierwszym miejscu nie jest dla nich kraj, a rodzina? Wszystko zależy od własnego sumienia. Przyjmuje się jednak, że patriotyzm to pewne wartości, niekoniecznie związane ze ślepym dążeniem do całkowicie złudnego celu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby odzież patriotyczna była wykorzystywana przez każdego, kto czuje się Polakiem i się tego nie wstydzi.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: