Nowe technologie w służbie edukacji

HomeZdrowieTechnologie

Nowe technologie w służbie edukacji

Nie od dzisiaj wiadomo, że technologia jest obecna niemal w każdej dziedzinie ludzkiego życia. Opanowała gospodarkę, politykę, rozrywkę oraz życie pry

Dlaczego warto wybrać księgowego online?
Jakie elementy musi zawierać dokumentacja geodezyjno-kartograficzna?
Fakty dotyczące windykacji należności, o których powinni pamiętać właściciele małych firm

Nie od dzisiaj wiadomo, że technologia jest obecna niemal w każdej dziedzinie ludzkiego życia. Opanowała gospodarkę, politykę, rozrywkę oraz życie prywatne. Pojawiła się również w szkołach. Coraz częściej, zamiast uciekać od nowości technologicznych, osoby odpowiedzialne za edukację młodych ludzi, starają się ją wykorzystać, aby zachęcić dzieci do nauki.

Cyfryzacja otaczającej nas rzeczywistości zaszła na tyle daleko, że nawet jeżeli nauczyciele, szkoła czy ministerstwo edukacji nie chce stosować nowoczesnych sprzętów i metod nauczania, musi się przełamać. A nowe technologie mogą ułatwić i ubarwić życie nie tylko uczniom. Jednym z przykładów wykorzystania techniki są interaktywne tablice połączone z komputerem, na których można wyświetlać strony internetowe, pliki multimedialne itd. Coraz częściej, zamiast klasycznych książek wykorzystuje się e-booki. To ogromne ułatwienie dla uczniów, z których większość musi nadal nosić codziennie do szkoły ciężkie podręczniki.

W szkolnictwie wyższym od lat standardem są elektroniczne indeksy, do których ma się dostęp praktycznie zawsze i wszędzie. Również w szkołach średnich i podstawowych wprowadza się podobne rozwiązanie, czyli elektroniczne dzienniki. Dzięki temu rodzice mają dostęp do ocen cały czas. Dodatkowo ułatwia to komunikację między szkołą a opiekunami. Media społecznościowe, to kolejny przykład wykorzystania otaczających nas nowych technologii. Dzięki zakładaniu grup, np. kół naukowych, wymiana informacji i potrzebnych materiałów staje się dużo łatwiejsza.

Oczywiście nowoczesne metody nauczania niosą ze sobą pewne zagrożenia, takie jak odizolowanie młodych osób od swoich rówieśników. Cały trik polega na tym, żeby wszystko odpowiednio zrównoważyć i nie przesadzić ani w jedną, ani w drugą stronę. Technologii trzeba używać z rozsądkiem, ale nie można z niej całkowicie zrezygnować.