Mieszkanie pod wynajem – o czym należy pamiętać?

HomeNieruchomości

Mieszkanie pod wynajem – o czym należy pamiętać?

Kupno mieszkania pod wynajem, to zarówno opłacalna, jak i ryzykowna inwestycja. Zawsze istnieje prawdopodobieństwo, że pieniądze zostaną ulokowane nie

Oferty nieruchomości
Montaż ogrodzenia – czyli jak to wygląda?
Jak zainteresować skup nieruchomości za gotówkę?

Kupno mieszkania pod wynajem, to zarówno opłacalna, jak i ryzykowna inwestycja. Zawsze istnieje prawdopodobieństwo, że pieniądze zostaną ulokowane niewłaściwie. Jednak, kiedy ma się pojęcie jak rozporządzać sowimi środkami finansowymi, możemy na tym wiele zyskać. Dlatego warto znać kilka zasad, którymi należy się kierować przy wyborze idealnego mieszkania.

Najważniejszym i podstawowym elementem jest odpowiedni dobór lokalizacji. Z perspektywy inwestora powinna być to pierwsza rzecz, o której będzie decydował. Popularność i atrakcyjność, to najistotniejsze czynniki, które będą decydować o tym, czy inwestycja jest opłacalna i o szacowanym czasie zwrotów kosztów. Należy wybierać centra miast z dobrą komunikacja miejską oraz miejsca, w których pobliżu można znaleźć parki, sklepy, szkoły itd. Trzeba jednak pamiętać też o relacji ceny mieszkania do wysokości czynszu, aby inwestycja się opłacała.

Kolejnym faktorem jest wybór metrażu i standardu. Kupując luksusowy apartament na osiedlu, na którym dominują mieszkania tanie i o niższym standardzie, będzie nam ciężko znaleźć na niego najemców. Z kolei jeżeli chodzi o wielkość, to najlepiej sprawdzą się dwa pokoje do 45 mkw. osoby, które najczęściej wynajmują mieszkania, to single, pary albo studenci, więc poza tym, że nie potrzebują więcej miejsca, to często ich po prostu nie stać na większy metraż. Ostatnim z najważniejszych elementów jest realna ocena kosztów. Na opłacalność wpływa wiele czynników – koszty transakcyjne, podatki, okresy przestoju w wynajmie, nakłady remontowe, itd. Jeżeli planujesz wziąć kredyt na kupno mieszkania, musisz też pamiętać o stopach procentowych. Na razie kredyty są tanie, ale to może się zmienić w każdej chwili.

Podsumowując, kupując lokal pod wynajem nie można podejmować pochopnych decyzji i zawsze należy kierować się zdrowym rozsądkiem. Przygotowanie planu działania i oszacowania potencjalnych korzyści i niebezpieczeństw pozwoli ulokować pieniądze w jak najlepszej inwestycji.