Indywidualny projekt domu – na czym polega i ile kosztuje?

HomeTechnologie

Indywidualny projekt domu – na czym polega i ile kosztuje?

Decydując się na budowę domu stajemy przed nie lada dylematem - wybrać gotowy projekt z oferty biura czy może poprosić architekta o zaprojektowanie b

Wielkie firmy muszą się tłumaczyć
Pierwsza eko-szkoła zasilana panelami słonecznymi!
Wózki paletowe ręczne – najmocniejsze strony oraz możliwość zastosowania

Decydując się na budowę domu stajemy przed nie lada dylematem – wybrać gotowy projekt z oferty biura czy może poprosić architekta o zaprojektowanie budynku zgodnie z naszymi marzeniami i oczekiwaniami. Niewątpliwie oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Wszystko jednak zależy od naszych preferencji i od tego, jakim budżetem dysponujemy. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że indywidualny projekt domu może być znacznie droższy od tego gotowego, ale za to będzie uwzględniał wszystko to, co sobie zaplanujemy.

Projekt indywidualny – na czym to polega?

Tego rodzaju usługi przeważnie są wybierane przez właścicieli tak zwanych trudnych działek. Pod tym pojęciem rozumiemy wszystkie te działki, w które ciężko wkomponować budynki już wcześniej zaprojektowane i zamieszczone w firmowych katalogach. Decydują się na nie również osoby, które nie znalazły projektu, który spełniałby ich wymagania, dlatego chcą wziąć sprawę w swoje ręce i mieć wpływ na każdy szczegół od początku do końca. Jednym z największych plusów takiego rozwiązania jest możliwość dopasowania wielkości i rozmieszczenia pomieszczeń do własnych preferencji, dzięki czemu przy pomocy architekta stworzymy dom idealny. Projekty domów Bielsko obejmują między innymi takie kwestie jak:

  • wybrana wielkość domu,
  • bardziej lub mniej skomplikowane rozwiązania technologiczne,
  • czynności przedprojektowe (związane z wyznaczeniem terenu itp.).

Projekt indywidualny – ile to kosztuje?

Koszt indywidualnego projektu domu jest uzależniony między innymi od czynników wymienionych powyżej, gdyż stopień ich skomplikowania wpływa na ceny. Zależy ona również od zakresu prac, jaki będzie musiał wykonać architekt. Jednym z najtańszych rozwiązań jest wykonanie wyłącznie projektu budowlanego. Niesie ono jednak ze sobą pewne ryzyko związane na przykład z nieodpowiednim doborem materiałów. Praktyka, która jest najbardziej opłacalna to powierzenie sobie odpowiedzialnej za projekt również zrealizowanie zadań przedprojektowych oraz nadzoru autorskiego.

Koszt indywidualnego projektu domu to suma od kilku do kilkunastu tysięcy. Biura architektoniczne często proponują ceny w przeliczeniu na metr kwadratowy, co pozwala na oszacowanie, że mogą one stanowić około 2-5% całej inwestycji.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: