E-learning w szkolnictwie wyższym

HomeEdukacja

E-learning w szkolnictwie wyższym

This is an image post format. Note that if you click on the featured image it will open in pop-up full screen.

Nauka języka japońskiego
Nowe technologie w służbie edukacji
Autonomiczne samochody

Uniwersytety, politechniki czy prywatne szkoły wyższe, tak jak edukacja na niższych szczeblach, nie są w stanie ustrzec się od wprowadzenia nowych technologii do swoich programów nauczania. Zakładając się, że studenci są bardziej dojrzali niż uczniowie podstawówki, będą w stanie lepiej docenić i wykorzystać innowacyjne technologie.

Metodą najchętniej i najczęściej wykorzystywaną przez szkolnictwo wyższe, poza elektronicznymi indeksami, jest e-learning. Są to specjalnie platformy, które do nauki wykorzystują internet oraz sieci komputerowe. W świecie tabletów i smartfonów, można z nich korzystać praktycznie zawsze i wszędzie. Jednym z argumentów „za” stosowaniem takich rozwiązań jest znaczący przyrost liczby studentów w ostatnich latach. Dzięki e-learningowi wykładowcy mogą zaoszczędzić sporo czasu, ponieważ przy dużej liczbie uczniów i tak nie mieli możliwości na indywidualne podejście do każdego z nich. Teraz mogą przeprowadzić kolokwium czy egzamin w formie testu, który jest sprawdzany automatycznie. Dodatkowo komunikacja na linii student-nauczyciel staje się prostsza i bardziej efektywna, a przekazywanie materiałów odbywa się bez żmudnego kserowania notatek.

E-learning, to nie tylko przyjemny sposób nauczania. To również podołanie obowiązkom, zarówno ze strony wykładowców, jak i uczniów. Ci pierwsi muszą być odpowiednio przeszkoleni, aby w pełni i profesjonalnie korzystać z platform e-learningowych oraz możliwości jakie dają. Natomiast studenci muszą mieć w sobie odpowiednią motywację, aby usiąść przed komputerem w celach edukacyjnych. Oczywiście, trzeba też pamiętać, że e-learning na razie nie zastępuje klasycznych wykładów, a raczej stanowi ich uzupełnienie.