Zdrowie

Ból oczu – jak z nim walczyć?

0

Klimatyzowane pomieszczenia, złe oświetlenie, praca przed komputerem, wiatr, ogólne zmęczenie – wszystkie te elementy mogą prowadzić do bólu oczu. Nie jest zaskakujące, że dynamiczny tryb życia przyczynił się do powiększenia grona osób skarżących się na ból oczu. Pojawiają się one u okulisty narzekając na łzawienie, pieczenie, zaczerwienienie i wysuszenie oczu oraz ich okolic. Pozostaje pytanie: jak z tym walczyć?

W pierwszej kolejności należy zadbać o higienę pomieszczenia, w którym spędza się najwięcej czasu w ciągu dnia, rozpoczynając od odpowiedniego nawilżenia powietrza. Trzeba też pamiętać o częstym i regularnym wietrzeniu. Monitor komputera powinien stać w taki sposób, aby jak najlepiej niwelować odbijanie od niego światła. Istotne jest również robienie przerw w pracy, w której głównie korzysta się z komputera oraz wykonywanie ćwiczeń, takich jak patrzenie zamiennie na przedmioty znajdujące się blisko oraz daleko, a także „przewracanie” gałkami ocznymi.

Ulgę zmęczonym i bolącym oczom mogą również przynieść domowe sposoby. Sprawdzą się kompresy z rumianku albo ciepłego mleka. Okazuje się, że widziane tak często w filmach okłady ze świeżego ogórka, również przynoszą odprężenie. To nie mit! Trzeba jednak pamiętać, aby warzywo było odpowiednio schłodzone. Jeżeli chodzi o preparaty dostępne w aptekach, to dobrą inwestycją są tzw. sztuczne łzy. Działają nawilżająco i eliminują dyskomfort związany z suchością gałek ocznych. Po ich zastosowaniu odczuwa się natychmiastową różnicę. Wielu producentów oferuje też „sztuczne łzy”, które można stosować na soczewki kontaktowe.

Jak to często bywa z ludzkim ciałem, objawy jednego schorzenia są często problemem, który można rozwiązać poprzez działania obejmujące cały organizm. Dlatego, chcąc pozbyć się nieprzyjemnych bólów oczu, dobrze jest wzbogacić swoją dietę o witaminy A (słodkie ziemniaki, marchew i jarmuż) oraz E (migdały, pomidory, suszone morele).

Świńskie serce w ludzkim ciele

Previous article

E-learning w szkolnictwie wyższym

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Zdrowie