HomeZdrowie

BCAA czy EAA: co wybrać?

Odżywki takie, jak BCAA czy też EAA to bez wątpienia konieczny element suplementacji kulturystycznej. Jednak ze względu na swoje cenne właściwości, a

Jak poprawić odporność organizmu?
Słodzone napoje szkodzą metabolizmowi
Dowiedz się czym jest marketing medyczny

Odżywki takie, jak BCAA czy też EAA to bez wątpienia konieczny element suplementacji kulturystycznej. Jednak ze względu na swoje cenne właściwości, aminokwasy egzogenne powinny być stosowane również przez osoby regularnie uprawiające inne odmiany intensywnej aktywności fizycznej.

W jakich przypadkach warto zdecydować się na BCAA a kiedy lepszym rozwiązaniem okaże się EAA?

EEA: kto powinien stosować?

EAA, czyli Esential Amino Acids to kompleks najważniejszych aminokwasów egzogennych. W porównaniu do BCAA, preapraty typu EAA cechują się znacznie bogatszym aminogramem a jednocześnie wyraźnie niższą zawartością trzech kluczowych aminokwasów składających się na BCAA(Leucyny, Waliny oraz Izoleucyny).

Co do zasady uważa się, że EAA stanowią znakomite rozwiązanie na przykład dla osób trenujących na zasadzie kilku do kilkunastu krótkich i dynamicznych serii w przeciągu dnia. EAA mogą być z powodzeniem również stosowane przez osoby trenujące bieganie, pływanie lub inne formy sportu, które nie wiążą się z kulturystyką. W takim wypadku, EAA będzie w stanie dostarczyć nam odpowiedniej podaży wszystkich ważnych aminokwasów egzogennych.

Dla kogo jest BCAA?

BCAA wśród osób uprawiających kulturystykę cieszy się zdecydowanie większą popularnością, niż preparaty typu EAA. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim, Aminokwasy BCAA zapewnia odpowiednio wysoką podaż trzech kluczowych aminokwasów egzogennych. Drugą kwestią jest fakt, że osoby trenujące na siłowni niemal zawsze stosują również wysokobiałkową dietę oraz przyjmują odżywki proteinowe. W ten sposób, dostarczenie organizmowi odpowiedniej podaży 5 pozostałych aminokwasów wchodzących w skład EAA przeważnie nie stanowi problemu: źródłem tych substancji są bowiem również określone produkty spożywcze, a także odżywki białkowe.

Oczywiście, nie oznacza to, że kulturyści nigdy nie sięgają po EAA. Czasami dodatkowa dawka np. lizyny, metioniny czy tryptofan. Niekiedy EAA są również stosowana okołotreningowe, najczęściej w postaci gotowych napojów zawierających wysoką dawkę EAA.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: