HomeEdukacja

Autonomiczne samochody

Zaawansowane systemy wspomagania kierowcy stają się coraz bardziej powszechne w nowoczesnych samochodach. ADAS lub zaawansowany system wspomagania kie

E-learning w szkolnictwie wyższym
Nowe technologie w służbie edukacji
Nauka języka japońskiego

Zaawansowane systemy wspomagania kierowcy stają się coraz bardziej powszechne w nowoczesnych samochodach. ADAS lub zaawansowany system wspomagania kierowcy to wspólne określenie różnych ulepszeń technologicznych obecnych w wielu nowoczesnych pojazdach. Technologie te mają na celu zwiększenie i poprawę zarówno bezpieczeństwa kierowcy, jak i pojazdu. Każde postępy w ADAS zbliżają nas coraz bardziej do w pełni autonomicznych samochodów.

W miarę, jak coraz więcej producentów samochodów przygotowuje się na przyszłość autonomicznej jazdy, technologie, które ostatecznie staną się podstawą tych systemów, są już opracowywane. Jeśli posiadasz nowoczesny samochód, istnieje duża szansa, że ​​Twój samochód ma już autonomiczne technologie jazdy, takie jak hamowanie przeciwdziałające kolizjom, ostrzeżenie o zjechaniu z pasa, ostrzeżenie o martwym polu lub asystent utrzymania pasa. Technologie te, często spotykane, są kluczowym krokiem naprzód w kierunku samochodów całkowicie pozbawionych kierowców.

W ciągu ostatnich lat technologia związana z samochodami autonomicznymi rozwijała się w niezwykłym tempie. Zarówno częściowo autonomiczne, jak i całkowicie pozbawione kierowców samochody są obecnie testowane przez szereg różnych zainteresowanych firm. Jednymi z pierwszych, którzy bawili się samochodami bez kierowcy, były duże firmy technologiczne. Już w 2009 roku Google testowało samochody samobieżne, a nawet jeździło nimi po drogach publicznych. Uber przyjrzał się również autonomicznym samochodom i poczynił poważne kroki w tym kierunku. Ostatnio tradycyjni producenci samochodów zintensyfikowali wysiłki w celu nadrobienia zaległości. Mercedes także włączył się do gry i nakreślił pięcioletni plan wprowadzenia autonomicznego, jeśli nie całkowicie pozbawionego kierowcy samochodu.